top of page
retenice_www_foto2.jpg

Energetická revoluce / stavba rodinného domu

Zahradu a prostor kolem domu vnímáme jako platnou a plnohodnotnou část obytného prostoru. Proto optimalizujeme vnitřní prostory tak, aby byly komfortní pro dané účely a zároveň zůstalo více místa na pozemku v okolí domu pro zahradu, ale i případné doplňkové stavby (např. dílny, ateliéry, návštěvní objekty). Součástí návrhu tak často bývá velká obytná terasa s venkovní kuchyní, případně venkovní sprcha či prostor pro hygienu. Ideálním propojením interiéru a exteriéru jsou také například zimní zahrady, které jdou v teplých dnech otevřít a v zimním období slouží jako temperovaná část pro rozšíření interiéru.

 

Snažíme se o minimalizaci nákladů na provoz domu, využití velké části odpadního tepla a o minimální úniky energie. Současně dbáme o tepelný komfort i v horkém období. Propojení těchto požadavků se dá dosáhnout využitím jednoduchých technologií a pravidel pasivního stavění. Je ale třeba na ně brát zřetel již od začátku návrhu, např.: umístění domu, jeho orientace, velikost a orientace prosklených ploch.

 

Při návrhu bereme v potaz i dopad na člověka a krajinu. Optimalizovaným konceptem a použitými materiály se snažíme o dosažení minimální uhlíkové stopy, kterou tu daný objekt zanechá při výstavbě i provozu.

 

S oblibou využíváme dřevěné konstrukce, dřevěné slaměné panely, přírodních izolací na bázi dřeva, lnu nebo konopí a hliněných omítek.

Naše zásady pro stavbu rodinného domu
  • dialog s klientem

  • brát zřetel na potřeby klienta, které se v čase mění

  • propojení interiéru a exteriéru do funkčního obytného prostoru

  • využití jednoduchých postupů a konceptů

  • optimalizace konstrukcí, skladby a množství použitého materiálu

  • návrh v pasivním standardu, Optimalizmus

  • využití přírodních materiálů

bottom of page